Türk milleti için ölüm kalım mücadelesi olan Sakarya Merydan Muharebesinin kazanılmasının ardından 19 Eylül 1921 tarihinde, TBMM tarafından Mustafa Kemal ATATÜRK' e "Mareşal" rütbesi ile "Gazilik" ünvanı verilmiştir. Milletçe gazilerimize verilen değerin ifadesi olarak bu önemli gün Gaziler Günü olarak kutlanmaktadır.
 
        Gaziler, şanlı tarihimizin ebedi kahramanları, destansı tarihimizin yaşayan abideleridir.
        Gazilik, Türkiye Cumhuriyeti vatanseverliğinin, Türkiye Cumhuriyeti kahramanlığının ve Türkiye Cumhuriyeti fedakarlığının yaşayan destanıdır.
 
        Tarih boyunca hür ve bağımsız yaşamış Türk Milleti, işgal ve esarete alışık olmayan asil ve büyük bir millettir. Bu nedenle, tarihinde bu uğurda çok savaş yapmış bir çok insanını şehit ve gazi vermiştir.
 
        Dün olduğu gibi bugünde düşmanlarımız gerek içten gerekse dıştan aziz vatanımızı parçalamak ve bağımsızlığımızı yok etmek istemektedir. Ülkemizin terörle mücadelesinde binlerce kahraman vatan evladı şehit ve gazi olmuştur. 
 
        En son 15 Temmuz  darbe girişiminde yaşananlar bize daima güçlü olmak zorunda olduğumuzu bir kez daha göstermiştir. Ülkemizi ele geçirmek için her yolu deneyen güçler, devletin her kademesine sızmış bir avuç vatan haini ile yönetimi ele geçirmek istemiş ancak milletimiz bu hainlere geçit vermemiştir. Verilen mücadele sırasında asker, polis ve çok sayıda vatandaşımız şehitlik ve gazilik mertebesine yükselerek yeni bir destan yazmıştır.
 
        Başta Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK olmak üzere, ebediyete intikal etmiş gazilerimizi ve aziz şehitlerimizi rahmet ve şükranla anıyor, hayatta olan gazilerimize sağlıklı ve mutlu bir ömür diliyor, saygı ile selamlıyorum.